Sędzia łódzki - obiektywizm i kultura
lewa

Strona główna
Komentarze
Przepisy gry
Download
Redakcja


ul. Próchnika 5,
90-408 Łódź
(042) 639-78-05

Kolegium Sędziów
(042) 634-87-98


Strona obsady

Polscy (7)
Zagraniczni (6)
Wszyscy (13)


Łódzki KS


Widzew Łódź to jeden z niewielu polskich klubów nieco rozsławionych za granicą. Sława ta jednak przykryta jest warstewką kurzu z wielu lat, warto więc byłoby przywrócić Widzewowi dawną świetność. takie są ponoć najbliższe plany właścicieli klubu.

Początki działalności klubu Widzew sięgają 1910 roku, kiedy to 5 listopada w Piotrkowie Trybunalskim w rejestr zostało wpisane Towarzystwo Miłośników Rozwoju Fizycznego w Widzewie (TMRF), a tydzień później tzn. 12 listopada 1910 roku statut klubu został podpisany przez carskiego gubernatora. Piłkarski zespół TMRF brał udział w mistrzostwach miasta Łodzi, nie osiągając jednak znacznych sukcesów. W swym inauguracyjnym meczu przegrał 0:1 z drużyną Victorii Łódź. Z chwilą wybuchu I wojny światowej działalność klubu została zawieszona.

Współczesna nazwa wywodzi się z 1922 roku, kiedy to 24 stycznia grupa działaczy w składzie: Antoni Sawicki, Ludwik Rękowski, Józef Wojtczak, Jan Augustyniak, Wacław Gapiński oraz Wincenty Suski widzewskiej Polskiej Partii Socjalistycznej zwołała walne zgromadzenie założycielskie Robotniczego Towarzystwa Sportowego Widzew, którego celem miało być "szerzenie wśród mas pracujących idei kultury fizycznej i ćwiczeń cielesnych". W statucie klubu podkreślono wyraźnie, że jest on kontynuatorem i spadkobiercą TMRF oraz nawiązuje do działalności poprzednika. Prezesem klubu wybrany został Bolesław świerożewicz. Ostatecznie Robotnicze Towarzystwo Sportowe Widzew zostało zarejestrowane w łódzkim urzędzie wojewódzkim 29 marca 1922.

2 kwietnia 1922 roku drużyna Widzewa rozegrała swój pierwszy w historii mecz, ulegając na boisku rywali rezerwom Łódzkiego Klubu Sportowego 2:4. Regularne rozgrywki Widzewiacy, zgodnie z przepisami rozpoczęli od klasy C, gdzie w swoim pierwszym sezonie rywalizowali m.in. z Klubem Sportowym Szturm, Żydowskim Klubem Sportowym Hakoah, trzecim zespołem Klubu Turystów i Wojskowym Klubem Sportowym 31 psk. Widzew zajął pierwsze miejsce i uzyskał awans do klasy B.

Ważną datą w historii klubu był 30 marca 1930 roku, gdy na placu przy ulicy Rokicińskiej 28b otwarto własne boisko. W premierowym meczu rozegranym dla uświetnienia wydarzenia łodzianie przegrali ze Skrą Warszawa 1:5. W roku 1932, na dziesięciolecie swego istnienia, Widzew zdobył mistrzostwo Polski klubów robotniczych.

25 marca 1945 zadecydowano o reaktywowaniu działalności Towarzystwa po II wojnie światowej. Wniosek o rejestrację klubu wpłynął do łódzkiego urzędu wojewódzkiego 20 września 1945. W swoim pierwszoligowym debiucie 14 marca 1948 roku łodzianie pokonali Lechitów 4:3. Po historycznym zwycięstwie nastąpiła historyczna seria porażek - Widzew przegrał 8 meczów ligowych z rzędu, co nie powtórzyło się już nigdy w historii tego klubu. Widzew spadł z ekstraklasy, jak się później okazało, na prawie 30 lat. Rok 1948 to także pierwsze powojenne derby Łodzi w I lidze. ŁKS odniósł dwa rekordowe zwycięstwa - wiosną 6-2, jesienią 6-1 (oba na swoim stadionie). W kolejnych 55 meczach rozegranych między tymi drużynami w I i II lidze, ŁKS-owi zdarzyło się wygrać jeszcze 8 razy, z czego jedynie raz różnicą przynajmniej 2 goli.

Po sezonie 1971/72 Widzew awansował do II ligi. Jak się później okazało lata siedemdziesiąte nie tylko dobrze się zaczęły, ale również skończyły. Podopieczni trenera Leszka Jezierskiego, który sprawował swą funkcję od roku 1969, zakończyli rozgrywki na 6 miejscu. Czołową postacią w drugoligowej wówczas drużynie był Władysław Dąbrowski, strzelec 10 goli w sezonie 1972/73. W Widzewie grał także Tadeusz Gapiński. Do drużyny doszli świetni zawodnicy: Krzysztof Surlit, Paweł Janas i Tadeusz Błachnio. Po zakończeniu pierwszej rundy rozgrywek do drużyny doszedł kolejny zawodnik, który po wielu latach był związany z Widzewem, mianowicie Andrzej Pyrdoł. Na przełomie 1974 i 1975 r. nie tylko wielki sukces odniosła na Mistrzostwach świata reprezentacja Polski, ale także po bardzo długiej nieobecności do ekstraklasy powrócił Widzew. W roku 1975 do klubu doszedł jeden z najlepszych piłkarzy w historii Polski i na pewno najlepszy w historii Widzewa. Był to nie kto inny jak znany pod pseudonimem "Zibi" - Zbigniew Boniek. W pierwszym swoim sezonie jako bardzo młody zawodnik zdołał ustrzelić 7 bramek. Obok Henryka Dawida był najlepszym strzelcem zespołu. W sezonie 1976/1977 Widzew zakończył ligę na pozycji wicemistrza Polski. Było one przepustką do gry w Pucharze UEFA, a rywalami były takie druzyny jak Manchester City, PSV Eindhoven, a dwa lata później także AS Saint-Étienne.

Sezon 1979/80 Widzew pod wodzą trenera Jacka Machcińskiego zakończył na drugim miejscu. Na początku roku 1980 do drużyny dołączył Władysław Żmuda. Wicemistrzostwo Polski znów dało widzewiakom przepustkę do gry w Pucharze UEFA, gdzie Widzew odprawił kolejno wielki Manchester United, później Juventus Turyn a zatrzymał dopiero na angielskim Ipswich Town.

W następnym sezonie Widzew zdobył pierwsze w historii Mistrzostwo Polski bez większych problemów, a rok później po raz drugi zdobyli owe trofeum. Na boiskach europejskich z powodzeniem walczyli z FC Hibernians, Rapidem Wiedeń, w ćwierćfinale z Liverpoolem a w półfinale z Juventusem Turyn, do którego właśnie przeszedł Zbigniew Boniek. Udział w półfinale tych rozgrywek do dziś pozostaje jednym z największych sukcesów klubowych w historii Polskiej piłki nożnej.

Widzew pod wodzą trenera Pawła Kowalskiego awansował do ekstraklasy już po pierwszym sezonie gry na jej zapleczu. Czołowa postacią w tamtym okresie w Widzewie był m.in. Leszek Iwanicki, a do drużyny powoli wprowadzali się Piotr Szarpak czy Tomasz Łapiński. W tym czasie ówczesny prezes drużyny Ludwik Sobolewski namówił do finansowania łódzkiej drużyny najbogatszych ludzi w mieście. Nowi właściciele RTS Widzew ściągnęli do drużyny także kilku nowych piłkarzy, którzy mieli pomóc w dobrej grze w ekstraklasie. Byli to Marek Bajor, Piotr Wojdyga, Marek Godlewski, Bogdan Jóźwiak, Anatolij Demianienko (trzykrotny uczestnik finałów Mistrzostw świata w barwach ZSRR) i Paweł Miąszkiewicz i Marek Koniarek, który do dzisiaj ma najwięcej bramek w historii klubu.

W 1995 roku do Widzewa przyszedł Franciszek Smuda, wtedy niezbyt znany trener mający za sobą jedynie pracę bez większych sukcesów w Stali Mielec. To właśnie za jego kadencji zaczęło funkcjonować powiedzenie "widzewski charakter" znane wszystkim do dziś. Na początku sezonu 1995/1996 Widzew pozyskał solidnego obrońcę Rafała Siadaczkę, który słynął z fantastycznego uderzenia, a po meczach z Czornomorcem drużynę zasilił niesamowicie uzdolniony napastnik - Marek Citko, dzięki czemu Widzew zdobył Mistrzostwo Polski. O awans do grupy LM widzewiakom przyszło walczyć z Brondby Kopenhaga. O ile pierwszy mecz u siebie wygrany 2-1 po golach Dembińskiego i Majaka nie przysporzył tylu emocji, to drugi mecz przeszedł do historii Polskiej piłki. Po pierwszych 45 minutach Duńczycy prowadzili już (na własnym stadionie) 2-0, a po przerwie było już pod sam koniec meczu 3-1 dla Brondby, ale w tym meczu "widzewski charakter" w pełni pokazali piłkarze Widzewa. O ile bramka Marka Citki w 56 minucie była bardzo ważna to już gol Sławomira Majaka w 90 minucie był na wagę złota. Łodzianie trafili do trudnej grupy z dwoma zdecydowanymi faworytami - późniejszym mistrzem całych rozgrywek Borussią Dortmund i Atlético Madryt a także z Steauą Bukareszt. Drugie pod rząd mistrzostwo dało drugą szansę na pokazanie się w Lidze Mistrzów. W drugiej rundzie kwalifikacyjnej Widzew wylosował Nefczi Baku i zgodnie z planem Łodzianie nie pozostawili suchej nitki na piłkarzach z Azerbejdżanu, jednak później ulegając włoskiej AC Parmie.

Kibice Widzewa znów mogą oglądać swój ukochany zespół w pierwszej lidze, ale chcieliby także by ich klub walczył o najwyższe cele w ekstraklasie, a także w europejskich pucharach. Mecze te na zawsze zapisały się w historii polskiej piłki. Nie zawsze kończyły się zwycięstwami, ale zawsze były emocjonujące i trzymające do końca w napięciu. Pozwoliły one mówić o "drużynie z charakterem", tak jak zwykle nazywano łódzki zespół.

[źródła: widzew.pl, wikipedia]
lewa

Jesteś niezalogowany.

Logując się zyskujesz dostęp do wielu dodatkowych opcji.


Rejestracja
Logowanie


Wykombinował elpolacco. None Rights Reserved.