Sędzia łódzki - obiektywizm i kultura
lewa

Strona główna
Komentarze
Przepisy gry
Download
Redakcja


ul. Próchnika 5,
90-408 Łódź
(042) 639-78-05

Kolegium Sędziów
(042) 634-87-98


Strona obsady

Polscy (7)
Zagraniczni (6)
Wszyscy (13)


Start


Początki Spółdzielczego Klubu Sportowego "Start" datuje się na 2 marca 1953 roku, kiedy to wyłoniono władze okręgowego Zrzeszenia Sportowego "Start". Na czele władz Zrzeszenia stanął Czesław Głąbski, a w skład Zarządu weszli: Roman Balcerzak, Czesław Bogucki, Edward Fidała, Jerzy Gosławski, Henryk Grunert, Jan Kulik, Czesław Orszulak, Tadeusz Sobczak, Jan Steczek, Kazimierz Sybiński, Jerzy Stańczak i Jerzy Trejchel.

Już w rok póniej rozpoczęto budowę kompleksu sportowego na Julianowie, którego otwarcie nastąpiło 21 lipca 1960 roku. W czasie ponad półwiecznej działalności, siatkarki pięć razy zdobyły tytuł mistrza Polski i trzykrotnie zajęły trzecie miejsce w rozgrywkach o Puchar Europy. W pierwszej lidze walczyli rugbiści, tenisiści stołowi, szachiści oraz ciężarowcy, a drugiej piłkarki ręczne, koszykarze, zapaśnicy i tenisiści.

Drużyna piłki nożnej Startu, wystartowała w oficjalnych rozgrywkach 22 marca 1953, kiedy to piłkarze rozegrali pierwszy mecz w klasie C. Zespół grał bardzo dobrze i w 1955 awansował do III ligi. W 1962 zajął tam pierwsze miejsce i w sezonie 1962/63 grał już w II lidze. Autorami tego sukcesu byli następujący zawodnicy: Michał Królikowski, Edward Salicki, Edward Kuchnicki, Bohdan Szewiałło, Władysław Soporek, Janusz Pawłowski, Leszek Jezierski, Jan Matysik, Herbert Manowski, Czesław Fudalej, Wojciech Łazarek, Ryszard Dyszy, Adam Jabłoński, Stefan Sobczak, Augustyn Sobolewski, Zdzisław Sitczak, Andrzej Sobjak, Zbigniew Zauciński i Wojciechowski. Trenerem drużyny by Zygmunt Wątróbski.

W drugiej lidze zespół grał przez dwanaście sezonów. W sezonie 1985/86 spadł z II ligi i do dzisiaj gra w niższych klasach rozgrywkowych. Z 359 drugoligowych meczów wygrał 112, 114 zremisował i 133 przegrał. W czerwcu 1964 roku Start był o krok od awansu do I ligi. W ostatniej kolejce pechowy remis z gdańską Lechią spowodował, że do awansu zabrakło jednego punktu, Start miał bowiem dodatni bilans spotkań z bydgoskim Zawiszą, ostatecznie sklasyfikowaną na trzecim. Podsumowując, piłkarze przez dwanaście sezonów grali w drugiej lidze.

W sezonie 2002/03 zespół spadł do V ligi. Drużyna seniorska gra nadal w niższych klasach rozgrywkowych. W sezonie 2008/09 Start zajął 15 miejsce w lidze okręgowej (piąte od końca) i został zdegradowany do klasy A (grupa II).

Znani sportowcy, reprezentanci kraju, wywodzący się ze Startu to m.in. Leszek Jezierski, Władysław Soporek i Grzegorz Więzik. W roku 2008 klub obchodził 55-lecie istnienia.

Informacje ogólne
Pełna nazwa: Spółdzielczy Klub Sportowy 'Start' Łódź
Adres: 91-348 Łódź, ul. św. Teresy od Dzieciątka Jezus 56/58
Rok założenia: 2 marca 1953
Barwy: czarno-biało-czerwone
Stadion: pojemność 10.000 miejsc, drewniane ławki; brak oświetlenia,
Prezes: Joanna Cewińska
Dyrektor klubu: Wiesław Dębowski
Trener: Paweł Zawadzki (od lipca 2008 r.)

[źródła: sksstart.com, wikipedia]
lewa

Jesteś niezalogowany.

Logując się zyskujesz dostęp do wielu dodatkowych opcji.


Rejestracja
Logowanie


Wykombinował elpolacco. None Rights Reserved.