Sędzia łódzki - obiektywizm i kultura
lewa

Strona główna
Komentarze
Przepisy gry
Download
Redakcja


ul. Próchnika 5,
90-408 Łódź
(042) 639-78-05

Kolegium Sędziów
(042) 634-87-98


Strona obsady

Polscy (7)
Zagraniczni (6)
Wszyscy (13)


Dodaj felieton


Mundial ze skazą2009-11-24 22:55:41

Co jest najważniejsze dla piłkarza? Pytanie retoryczne. Należałoby zapytać o konkretnego... zapytam więc o Henry’ego. On odpowiedzi udzielił na murawie podczas meczu Francja- Irlandia i później, w wywiadzie. Przebrany, szczęśliwy, czysty… O amoku nie mogło być mowy. Henry naprawdę czuł się czysty. To odpowiedź miarodajna, bo padła w meczu o wielką stawkę. Może przy 4:0 z Numancią Henry zdobyłby się na wspaniałomyślny gest przyznania się do winy? Wspaniałomyślny… przesunęły się czyny na skali wartości. Teraz to już nie normalność. Zresztą do jakiej winy? Francuz szedł w zaparte do końca! Nie jemu sądzić o winie... Najważniejszy dla kapitana Francuzów był wyjazd na Mundial. Kropka. I ten cel uświęcił środki. Bezczelność, cynizm, poczucie nietykalności, które zaprezentował w trakcie meczu- a przede wszystkim po nim, już na spokojnie- ukazały przerażającą postawę wieloletniego idola.

Pan Thierry H. jest znakomitym piłkarzem. Musiał mieć świetnych trenerów. Zadbali o każdy detal jego wykształcenia… Kim jest doskonały piłkarz? Co sądzi o tym Raymond Domenech? Czy to taki piłkarz, który potrafi doprowadzić zespół do CELU? Taki piłkarz musi być kapitanem… Jego rodak Aresene Wenger w podobnej sytuacji(różna była wprawdzie stawka), zaproponował powtórkę sportowej rywalizacji. Dla niego bowiem ważne są m.in. wychowywanie i… sportowa rywalizacja. Co zaproponuje Domenech? Czy wczorajsze wydarzenie w ostatecznym rozrachunku było sportową rywalizacją? Z pewnością ze sportem miało mniej wspólnego niż Henry ze szczypiorniakiem. Sędzia ponoć nie spojrzał na swojego asystenta, nie zapytał też asystenta przy bramce- Henry’ego. Presja? Tak, pewnie taka sytuacja może przerosnąć. To chwila, emocje. Daleki jestem od oceniania arbitra. Jako kibic wierzę, że pragnienie sprawiedliwości to dla sędziów wystarczający impuls do bycia twardym i bezkompromisowym. Henry out- oto moja, laika bez ciążącej presji, decyzja w takiej chwili. Czekam na dalszy rozwój wypadków. Co zrobi FIFA? Będzie powtórka? Co powiedzą Platini, Blatter? Czy 60 mln Francuzów wobec 4 mln Irlanczyków powstrzyma ich przed postawieniem moralności ponad komercją?

Po napisaniu tych słów zastanawiam się czy nie za ostro potraktowałem bohaterów niedawnych wydarzeń. I… zostaję przy swoim. Od mistrzów trzeba wymagać więcej. Oni w tych najważniejszych chwilach powinni być zdolni do dokonania właściwego wyboru. Może Henry pragnie odkupić swoją winę? Już opowiedział się za powtórką meczu… Inna sprawa, że jego głos UEFA zlekceważyła.

Wszystkie te pytania dotyczą priorytetów. Tego co w piłce, ale i w życiu ważne. Dotyczą banałów, które należy powtarzać jak mantrę. Są bowiem coraz bardziej zapomniane.

Wreszcie co na to media? Pozwolą zapomnieć? Wszak uświadomiony kibic futbol ze skazą ogląda z rosnącą odrazą…


[Laughu]


Musisz być zalogowany, żeby dodać komentarz.


Nikt nie dodał jeszcze komentarza do tego felietonu.


Mundial ze skazą [Laughu] >

Wspaniały ten Henry! [polak] >

Panie Grzesiu, mamy problem [polak] >


lewa

Jesteś niezalogowany.

Logując się zyskujesz dostęp do wielu dodatkowych opcji.


Rejestracja
Logowanie


Wykombinował elpolacco. None Rights Reserved.